Wakacyjna edukacja

psychoterapia.ealergie.com.pl

Niektórzy podróżują, żeby oderwać się od codzienności, inni chcą coś przeżyć, a jeszcze inni – czegoś się dowiedzieć. To właśnie ci ostatni udają się w odległe miejsca, by poznać miejscową ludność. Różnice międzykulturowe są widoczne już nawet w zestawieniu mieszkańców dwóch sąsiednich krajów. I nawet jeśli mówiliby tym samym językiem, różnice te pozostałyby wyraźne.

Chodzi o symbole narodowe, o tradycję, sposób ubierania się, a nawet znaki, które na danym terenie uważa się za obraźliwe. Nic więc dziwnego, że poznawanie odległych kultur jest takie ekscytujące. Tym bardziej jeśli mówimy o nacjach żyjących z dala od cywilizacji, jaką znamy my. Sławni i popularni podróżnicy są tego doskonałym przykładem.

Programy telewizyjne, czy artykuły w gazetach dotyczą najczęściej codzienności, jaka dla nas jest niecodzienna. Tego, jak wygląda ceremonia zaślubin w Afryce, z czego pije się herbatę w Chinach, czy co się uprawia na polach w Indiach. Żyjemy w czasach, w których odległości, nawet te największe, nie stanowią już tak dużego problemu, jak jeszcze sto lat temu. Dzięki technologii każdy ciekawy świata turysta, który tylko dysponuje środkami, może sobie pozwolić na samodzielną obserwację różnic etnicznych.