Opieka nad osobą starszą – wyzwania przed rodziną

Z reguły opieka nad osobami starszymi to kwestia dla rodziny. Zdecydowanie częściej stawia się na samodzielnie sprawowanie opieki niż na zatrudnienie profesjonalnego opiekuna, który mógłby zająć się seniorem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż wiele osób uważa, że w ten sposób należy odwdzięczyć się tacie czy mamie albo babci lub dziadkowi za opiekę, jaką otoczyli nas w naszych latach dziecięcych. Oczywiście jest to bardzo szlachetna postawa, lecz wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, że opieka nad osobą starszą to bardzo duże wyzwanie związane ze sporym wysiłkiem. Niektórzy nie dopuszczają jednak do siebie myśli, że opiekę seniora można powierzyć komuś innemu. Tymczasem w wielu sytuacjach jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie dla każdej strony. Z jednej strony dla nas samych, gdyż zatrudnienie profesjonalnej opieki wcale nie oznacza, że umywamy ręce od obowiązków czy wprost porzucamy seniora.

Wręcz przeciwnie: zapewniamy mu w ten sposób profesjonalną opiekę i dzielimy pewne obowiązki z zawodowym opiekunem, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest nam wszystko ogarnąć. Często zdarza się tak, że opieka nad osobą starszą wymaga naszej obecności przy nim niemal przez 24 godziny na dobę – warto więc zainwestować i nie bać się profesjonalnej pomocy, która przynajmniej w części odciąży nas. Być może dzięki temu nie będziemy musieli zrezygnować z pracy. Oczywiście wiele zależy od tego jak czuje się sam senior i na ile go jeszcze stać. Początkowo nasza opieka może być bowiem okazjonalna i sporadyczna, związana przede wszystkim ze sprzątaniem czy zakupami.

Czy warto zatrudnić zawodowego opiekuna?

Dopiero z przypływem lat wiele osób starszych przestaje być tak aktywnymi jak kiedyś, a nawet te codzienne czynności zaczynają sprawiać im coraz więcej trudności. Jest to związane przede wszystkim z pogarszającym się stanem fizycznym seniora, ale też z coraz gorszym stanem intelektualnym.

Właśnie wtedy senior wymaga coraz więcej uwagi i opieki, dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy najlepszym rozwiązaniem nie jest właśnie zatrudnienie zawodowego opiekuna. Zalety to przede wszystkim więcej czasu dla nas samych (dla dzieci czy na pracę) oraz mniejsze ryzyko frustracji oraz zmęczenia, ale też przede wszystkim wsparcie dla rodziny od wykwalifikowanego opiekuna, który będzie w stanie zapewnić seniorowi potrzebną pomoc. Nic więc dziwnego, że na takich ruch decyduje się coraz więcej osób. Zawodowy opiekun to bowiem specjalista przygotowany właśnie do jak najlepszej opieki nad seniorem. Najczęściej zdobywa on swoje praktyczne doświadczenie poprzez pracę w domach opieki bądź na oddziałach szpitalnych, a indywidualna opieka nad seniorami w domu pozwala mu doskonale znaleźć się w każdej sytuacji. Dzięki temu może w odpowiedni sposób zająć się seniorem, posiadając właściwą wiedzę, która przydaje się szczególnie wtedy, kiedy osoba starsza ma różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Zrozumienie tego, co dzieje się wtedy z seniorem jest bowiem niezwykle istotne.