Opieka nad osobą starszą – o czym pamiętać?

Społeczeństwo się starzeje, a co za tym idzie jest coraz więcej seniorów. Niestety wraz z upływem czasu człowiek jest coraz gorzej przygotowany do samodzielnego funkcjonowania. W przypadku niektórych schorzeń czy chorób jest to wprost niemożliwe, dlatego też wiele starszych osób wymaga właściwej opieki. Zdecydowana większość rodzin decyduje się na to, by samemu zająć się seniorem i jest to jak najbardziej szlachetne postępowanie, lecz nie wszyscy zdają sobie w ogóle sprawę z tego, z czym wiąże się taka opieka. Nie oznacza to oczywiście, że mamy się poddawać. Warto jednak pomyśleć o tym, by zapewnić sobie profesjonalną pomoc, na przykład poprzez zatrudnienie zawodowego opiekuna, który jest po prostu dużo lepiej przygotowany do zajmowania się seniorem.

Taka pomoc to z pewnością ogromne wsparcie dla rodziny, która zajmuje się starszą osobą. Często jest to bowiem spory wysiłek, nie tylko zresztą fizyczny. Tymczasem profesjonalny opiekun może okazać się naprawdę niezastąpiony. Nic więc dziwnego, że więcej i więcej osób decyduje się na taki ruch, bardzo popularny zresztą za zachodnią granicą naszego kraju. Ważne jest oczywiście, by znaleźć odpowiednio wykwalifikowanego opiekuna, który ma doświadczenie i rzeczywiście będzie nam pomagał. Wtedy z pewnością uda się uniknąć wszystkich ewentualnych konfliktów – trzeba bowiem zaufać opiekunowi, że dobrze wie co robi i nie wtrącać się w to jak wykonuje swoje obowiązki.

Dobrze jest nawiązać z nim właściwe kontakty, na czym z pewnością skorzysta także senior.

Senior też człowiek! Jak traktować osoby starsze?

Niestety wiele osób zapomina o tym, że osobom starszym cały czas należy się odpowiednio dużo szacunku. Oni także mają swoje problemy, często bagatelizowane przez rodzinę. Członkowie rodziny niekiedy nie mają nawet czasu, aby porozmawiać z babcią czy dziadkiem, a co dopiero by pomóc im w pewnych codziennych czynnościach. Tymczasem już sama rozmowa i pokazanie, że zależy nam na seniorze może okazać się niebywale istotne dla ich ogólnego samopoczucia. Podejmując się opieki nad osobą starszą, zwróćmy więc uwagę na to, by w tym wszystkim nie zapomnieć o człowieku.

By rozmawiać, pytać o zdanie i pamiętać o potrzebach seniora. Te zdrowe relacje z pewnością pozytywie wpłyną na seniora i spowodują, że znacznie łatwiej przyjdzie nam opiekować się taką osobą. O czym jeszcze warto pamiętać? O dobrej organizacji czasu wolnego. Tego w przypadku seniorów jest bardzo dużo, a siedzenie przed telewizorem nie może być ich jedyną rozrywką. Warto zadbać o ich aktywność fizyczną, oczywiście jeśli stan zdrowotny na to pozwala. Nie można też zapomnieć o bodźcach dla intelektu, nawet jeżeli ma to być wspólne rozwiązywanie krzyżówek.

W przypadku osób schorowany bardzo ważne jest z kolei to, aby cały czas być przy takiej osobie i nawet w przypadku postępów choroby nadal z troską dbać o seniora. Wraz z wiekiem, osoby starsze nadal powinny czuć się wartościową częścią każdej rodziny – jest to kwestia, o którą sami powinniśmy zadbać.