Jak prawidłowo opiekować się starszą osobą?

Nie ma żadnych wątpliwości, że opieka nad starszymi osobami to ciężka praca. Obciąża fizycznie, ale również psychicznie. W związku z tym warto się do tego odpowiednio przygotować. Seniorzy tak jak każdy inny mają prawo do godnego życia, lecz na starość często nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji dom spokojnej starości – bo przecież senior to „problem” i „kłopot”, którym trzeba się w jakiś sposób zająć.

Tymczasem osoba starsza nie zawsze chce iść do takiego domu, kiedy wciąż ma jeszcze siły by żyć w swoich własnych czterech ścianach. To właśnie wtedy najważniejsza jest pomoc rodziny i bliskich osób, które stają oczywiście przed trudnym wyzwaniem, lecz mogą jak najbardziej sprawdzić się jako opieka dla starszej osoby. Jest to jednak dość skomplikowana sytuacja, gdyż nie każdy ma czas i pieniądze potrzebne do takiej opieki. Wtedy dobrym pomysłem jest zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna, który ma kompetencje do tego, by na co dzień zajmować się seniorem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się na przykład w Niemczech, gdzie zdecydowana większość osób zajmujących się i opiekujących seniorami to właśnie zawodowi opiekunowie, z reguły wcale niespokrewnieni ze starszą osobą.

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż opieka nad seniorem to spory wysiłek i biorąc pod uwagę naszą własną pracę oraz inne zobowiązania, sami możemy nie być w stanie ze wszystkim sobie poradzić. Wiele zależy oczywiście od tego, jak duży zakres opieki wymaga stan seniora.

Opieka dla seniora – o czym pamiętać?

Według ekspertów, najważniejsze jest, by nie robić wszystkiego samodzielnie. Opieka nad starszą osobą może być bardzo męcząca, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. U opiekunów często może dochodzić do tak zwanego wypalenia, czyli inaczej mówiąc wyczerpania psychofizycznego.

Szczególnie narażone są osoby, które opiekują się seniorem samodzielnie i nie akceptują żadnej pomocy ani wsparcia z zewnątrz, gdyż uważają, że same doskonale dadzą sobie radę. Niestety skutki takiego myślenia bardzo często są negatywne i dopiero po jakimś czasie opiekun decyduje się na to, by uzyskać pomoc, najczęściej właśnie poprzez współpracę z zawodowym opiekunem, który jest przygotowany do zajmowania się seniorem znacznie lepiej niż my. Sęk w tym, że dziś brakuje takich profesjonalnych opiekunów – przede wszystkim dlatego, że wybierają pracę za granicami kraju, gdzie znajdą lepsze warunki. Szukając opiekuna do osoby starszej, zwróćmy więc uwagę przede wszystkim na to, czy ta osoba ma odpowiednie kwalifikacje. Pamiętajmy przy tym, że osoby starsze – szczególnie te cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia – mogą niekiedy być bardzo problematyczne i sprawiać nam sporo problemów, często nieumyślne.

Potrzebny jest więc taki opiekun, który zawsze będzie trzymał rękę na pulsie. Dobry opiekun odznacza się bowiem nie tylko sprawnością fizyczną, ale też wysoką czujnością oraz zdrowym rozsądkiem.