Turystyka wiecznie żywa

Rytuał pochówku jest jednym z elementów kultury, który jednocześnie spowija mgła tabu. Wiele społeczności żegna się ze swoimi zmarłymi w tak niezwykły sposób, że warto się o nim czegoś dowiedzieć.

Chociaż niektórych może to dziwić, stało się to przyczyną powstania odrębnej gałęzi turystyki. Fascynujące wierzenia i mity na temat śmierci od zawsze inspirują żyjących do organizowania pogrzebów zmarłym.

Miejsca tych pochówków nierzadko są na tyle ciekawe, by stać się atrakcją turystyczną. W czołówce takich miejsc znajdują się z pewnością filipińskie wiszące cmentarze.

Na pionowej wapiennej skale zawieszano trumny jedna pod drugą, by zmarli mieli bliżej do nieba. Ich widok jest na tyle niezwykły, że od lat przyciąga rzesze turystów.

Niedawno, bo w 2007 roku, u wybrzeży Florydy otwarto dla zwiedzających podwodną nekropolię. Nazywana jest Cmentarną Rafą Neptuna i jak na razie stanowi miejsce pochówku około tysiąca osób.

Na liście cmentarzy wartych obejrzenia musi się jeszcze znaleźć Wesoły Cmentarz w Rumunii. Tutejsze nagrobki w niczym nie przypominają smutnych, szarych płyt.

Zdobią je kolorowe wizerunki zmarłych. W całości sprawiają bardzo pozytywne wrażenie.