Rezygnacja z umowy deweloperskiej

Rezygnacja z umowy deweloperskiej
http://studio4ma.pl/

Bardzo wiele osób decyduje się na podpisanie umowy z deweloperem, jednak po jakimś czasie się rozmyślają, zwłaszcza podczas trwającej budowy. Pytanie jest, czy nabywca może zmienić zdanie i wycofać się z zakupu bez żadnych konsekwencji. Wbrew pozorom nie są to jednorazowe sytuacje, zdarzają się bardzo często. Czy można zerwać umowę deweloperską? Można, jednak nie jest to łatwe zadanie. Ogólnie rzecz biorąc podpisanie umowy deweloperskiej jest wiążące dla obu stron: zarówno dla dewelopera, jak i dla nabywcy. Podpisana umowa to prawna gwarancja nabycia nieruchomości w późniejszym czasie.

Umowa zapewnia nabywcy uzyskanie mieszkania (lub domu) za ustaloną wcześniej cenę, a deweloperowi zapewnia otrzymanie określonej wcześniej sumy pieniędzy. Ważną informacją jest to, że zawartych umów należy dotrzymywać: warto więc przed podpisaniem każdej umowy zastanowić się kilkukrotnie. Zdarzają się jednak pewne sytuacje w naszym życiu, że nie jesteśmy w stanie dotrzymać warunków umowy lub – jak w tym przypadku – nabyć mieszkania po jego ukończeniu. Co wtedy? Konsekwencje finansowe Nabywca nie może tak o zmienić zdania i zerwać umowy, oczekując, że nie spotkają go żadne konsekwencje finansowe. Najczęściej deweloperzy zabezpieczają się w umowie odpowiednimi zapisami, które informują nabywcę o konsekwencjach finansowych w przypadku zerwania umowy. Można oczywiście próbować porozmawiać z deweloperem i wyjaśnić mu naszą sytuację, jednak w przypadku „zmieniłem zdanie” to deweloper na 100% nie uzna takiego powodu i będziemy musieli zapłacić karę.

Po dobroci

Najlepszą opcją będzie podjęcie rozmowy z deweloperem, który może wyrazić – lub nie – zgodę na rozwiązanie umowy. Najczęściej jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ponieważ deweloper w tym czasie mógł podpisać umowę z kimś innym. Wysokość takiej kwoty jest indywidualna lub jest określana w umowie. Co ważne: deweloper nie musi się zgodzić na rozwiązanie umowy! Dlatego zadbaj o to, by mieć dobry powód swojego odstąpienia od umowy, a także odpowiednią kwotę, którą będziesz musiał zapłacić za rozwiązanie umowy deweloperskiej. Poświęć na rozmowę z deweloperem czas i bądź uprzejmy, bo to od niego zależy, czy rozwiążecie umowę.

Rozwiązanie umowy

Rozwiązanie takiej umowy wymaga aktu notarialnego.

W nim obie strony unieważnią wszystkie zobowiązania względem siebie, a dodatkowo nabywca zgodzi się na wykreślenie z księgi wieczystej roszczenia o przeniesienia własności mieszkania na siebie. Przy notariuszu strony ustalają również wysokość kwoty, którą nabywca zapłaci za zerwanie umowy. Przy okazji warto zaznaczyć, że nabywca nie może oczekiwać zwrotu 100% pieniędzy, które wpłaca deweloperowi, zwłaszcza jeżeli to był zadatek. Zrywając umowę deweloperską musimy jednak być przygotowani na zapłatę pewnej kwoty deweloperowi.

Odmowa

Istnieją sytuacje, w których deweloper nie zgadza się na rozwiązanie umowy. W takim przypadku na pewno nie możemy przestać opłacać kolejnych płatności, bo wpadniemy w dużo większe kłopoty, które najczęściej kończą się przedsądowym wezwaniem do zapłaty lub zajęciem części pensji przez komornika.

Do tego doliczą nam odsetki. Jednym z rozwiązań może być jednak doprowadzenie transakcji z deweloperem do końca, a następnie sprzedaż mieszkania. Można też znaleźć inną osobę, która zechce nabyć nasze mieszkanie – wtedy dokonujemy cesji umowy deweloperskiej na jej rzecz.