Stan deweloperski mieszkania

Każda osoba, która decyduje się na zakup mieszkania lub domu, spotyka się z określeniem „stan deweloperski”. Mimo tego, że większość kupujących wybiera właśnie tę opcję, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co właściwie oznacza stan deweloperski. Domy czy mieszkania deweloperskie jednak kuszą nie tylko ceną (różnica może wynosić nawet 50 tysięcy złotych), ale również chęć samodzielnego wybrania firmy wykończeniowej. Dużo osób również, chcąc zaoszczędzić, postanawia samemu poprowadzić prace wykończeniowe. Nie zawsze jednak to się opłaca, bo kupujący – skuszeni niską ceną mieszkania – kupują je i później wydają te 40 czy 50 tysięcy złotych na ekipę wykończeniową, i cena wychodzi dokładnie ta sama. Różnica najczęściej jest widoczna przez zaangażowanie właściciela mieszkania w wybór ekipy remontowej: ponadto często dochodzą do tego nerwy i opóźnienia.

Czym jest stan deweloperski?

Tak naprawdę nie ma jednej jedynej definicji stanu deweloperskiego. Można powiedzieć, że co inwestor, to inna definicja. Wszystko dlatego, że elementy wykończenia mieszkania zależą od umowy, którą się podpisało przed budową. Można jednak znaleźć kilka wspólnych elementów różnych definicji i w miarę trafnie określić stan deweloperski. To, inaczej mówiąc, stan surowy mieszkania, który od razu umożliwia przystąpienie do prac wykończeniowych. Oznacza to, że wszystko inne, łącznie z ociepleniem mieszkania i przygotowaniem podłóg, jest już gotowe. Mimo to nie powinniśmy bezgranicznie ufać tej definicji, ponieważ stopień wykończenia domu w stanie surowym zależy od oferty dewelopera.

Niektórzy mogą oferować różne rozszerzone pakiety wykończeniowe lub też wyższy stan deweloperski, w którym często możemy spotkać zamontowane już rolety antywłamaniowe czy drzwi. Pamiętaj – zawsze dokładnie czytaj umowy deweloperskie, ponieważ to właśnie w nich jest zawarta informacja, w jakim stanie dostaniemy swoje mieszkanie.

Mieszkanie pod klucz to nie stan deweloperski!

Niektórzy mylą te dwa pojęcia i później przy podpisywaniu umowy mają problem z inwestorem. Musimy zapamiętać, że w mieszkanie wykończone pod klucz oznacza mieszkanie, do którego można od razu wstawić meble i się wprowadzić. Czyli ściany będą już pomalowane, podłoga będzie położona, urządzenia AGD będą czekały na właścicieli, a nawet lampy będą zamontowane. Oczywiście tutaj różny stopień wykończenia mieszkania również ustala umowa deweloperska. Wiele osób nie decyduje się na ten wariant, ponieważ w przypadku kupna domu pod klucz traci się możliwość wykończenia wnętrza według własnych potrzeb. Również nie można doglądnąć montażu poszczególnych elementów i możemy mieć wątpliwości co do jakości montażu: dodatkowo w przypadku jakichś wad czy usterek, wynikających z zamontowania, będziemy musieli prosić o interwencję albo dewelopera, albo podwykonawcę.

Odbiór mieszkania

Pamiętaj: jeżeli odbierasz mieszkanie w stanie deweloperskim, to musisz zdać sobie sprawę z tego, że będzie trzeba je wykończyć. O czym powinieneś pamiętać w takim wypadku? Na początku zastanów się, czy gniazdka elektryczne oraz złącza telewizyjne i do internetu pasują Ci pod względem swojego położenia. Jeżeli tak, to sprawdź, czy układ lamp w całym mieszkaniu Ci pasuje, a dopiero później możesz zabrać się za prace wykończeniowe w następującej kolejności: montaż drzwi, malowanie ścian, montaż podłóg, wykończenie kuchni i łazienki. Dzięki zachowaniu tej konkretnej kolejności minimalizujemy ryzyko uszkodzenia np. podłogi podczas malowania ścian.

Dzięki temu nie wydamy pieniędzy na naprawdę swoich błędów i zaoszczędzimy czas.