Rynek wtórny

Dużo osób stoi właśnie przed jedną z najważniejszych dla nich decyzji: kupnem mieszkania. Przed jej podjęciem pojawia się mnóstwo wątpliwości i pytań, jak chociażby: czym jest rynek wtórny i pierwotny? Który jest lepszy i co mam wybrać? Najlepiej jest odpowiedzieć sobie na te pytania po kolei, a następnie zdać sobie sprawę z wad i zalet obu tych rynków. Rynek wtórny Na rynku wtórnym kupujemy mieszkania (lub domy czy lokale usługowe) od obecnego właściciela. Mieszkania są już wykończone i najczęściej gotowe do zamieszkania, a niektóre zawierają również poprzednie meble właścicieli albo chociaż ich część. W przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym jedną stroną umowy jest nabywca, a drugą: właściciel mieszkania. Inaczej jest w przypadku rynku pierwotnego, gdzie zamiast właściciela pojawia się deweloper.

Mieszkania na rynku wtórnym mogą być tańsze, jednak zawsze musimy pamiętać o tym, że są one urządzone pod poprzedni gust właściciela mieszkania. Dlatego też kupno takiego mieszkania często wiąż się z remontem, na przykład zerwaniem paneli czy skuciem kafelków, zburzeniem ściany, wymiany drzwi czy pomalowaniem ścian. Jeżeli jednak trafimy na takie mieszkanie, które nam odpowiada w większości swoich rozwiązań, to znacznie ograniczymy koszty. Dodatkowo nieruchomości na rynku wtórnym obejmują budynki, które zostały wybudowane kilka lat temu (lub nawet kilkanaście): musimy więc dobrze się zastanowić, czy chcemy mieszkać w kilkuletnim budynku, czy w nowoczesnym budownictwie. Rynek pierwotny Na rynku pierwotnym będziemy jedynymi właścicielami naszego mieszkania. Najczęściej kupujemy mieszkanie jeszcze przed ukończeniem budowy, dlatego już na jej etapie możemy dużo zmienić chociażby w jego układzie.

Na rynku pierwotnym umowę podpisują deweloper i nabywca. Dodatkowo przy rynku wtórnym termin nabycia zależy w stu procentach od stopnia ukończenia budynku. Może to oznaczać, że na nasze wymarzone „cztery kąty” będziemy musieli poczekać kilka lat. Mogą się również pojawiać opóźnienia w budowie ze strony dewelopera, o czym też należy pamiętać.

Podstawowe różnice

Rynek wtórny to po prostu nieruchomości już wcześniej użytkowane przez najemców lub poprzedniego właściciela. Nieruchomość najczęściej kupujemy od poprzedniego właściciela, ewentualnie przez agencję nieruchomości, jednak na umowie zawsze widniej podpis obecnego właściciela.

Na rynku pierwotnym na umowie jest podpis dewelopera, a także sama umowa znacząco się różni.

Wady

Jak każdy rynek, rynek wtórny ma swoje wady. Oto kilka z nich:

  • starsze budownictwo,
  • mieszkanie po kimś,
  • prawdopodobieństwo remontu,
  • czasami się nie opłaca.

Dla niektórych będą to niestety wady do przeskoczenia, zwłaszcza jeżeli będą musieli wyremontować gruntownie całe mieszkanie. W takim przypadku lepiej postawić na rynek pierwotny, gdzie możemy od początku do końca wybudować swoje mieszkanie pod siebie. Dotyczy to również gniazdek elektrycznych, przyłączy i ogólnie całego układu mieszkania.

Dodatkowo niektórzy decydują się na wyburzenie ściany, żeby na przykład połączyć kuchnię z salonem. Czasami może się okazać, że taki gruntowny remont w ogóle nam się nie opłaca i lepiej byśmy wyszli finansowo, gdybyśmy kupili mieszkanie z rynku wtórnego.

Zalety

Mimo że takie mieszkania są w starszym budownictwie, to mają dużo zalet. Oto kilka z nich:

  • blisko centrum,
  • niższa cena,
  • mieszkanie dostępne „od ręki”.

Nowe budownictwo jest stawiane z dala od centrum, a jeżeli ktoś codziennie dojeżdża do pracy w wielkim mieście w środek miasta, to lokalizacja będzie miała duże znaczenie. Dodatkowo jeżeli trafimy na idealne mieszkanie pod względem układu, nie będziemy musieli nic zmieniać i lepiej na tym wyjdziemy finansowo.

Dodatkowo na rynku pierwotnym trzeba czekać czasem latami na swoje mieszkania, a w przypadku rynku wtórnego często mieszkanie mamy „od ręki”.