Rynek pierwotny

Osoby, które będą kupować swoje pierwsze mieszkanie, mogą spotkać się z różnymi ofertami z rynku pierwotnego oraz rynku wtórnego. Często niestety nie wiedzą, co odróżnia rynek pierwotny od wtórnego i nie wiedzą, na którą opcję się zdecydować. Warto jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań zastanowić się, czym różnią się oba te rynki, żebyśmy mogli podjąć jak najkorzystniejszą dla nas decyzję. Rynek pierwotny oznacza, że mieszkanie, które chcemy nabyć, to mieszkanie nowe i nieużywane. Rynek pierwotny oczywiście dotyczy również domów i lokali usługowych. Na rynku pierwotnym zawsze są obie strony transakcji: deweloper i nabywca. Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to termin nabycia mieszkania lub domu zależy od stopnia ukończenia budowy. Można kupić mieszkanie, które jest jeszcze w trakcie budowy, ale można również nabyć nieruchomość, która jest już ukończona i inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Najczęściej jednak mieszkania z rynku pierwotnego znajdują się w stanie deweloperskim: czyli takim, który wymaga przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Rynek wtórny to, w przeciwieństwie do rynku pierwotnego, nieruchomości już wcześniej użytkowane. Z rynkiem wtórnym spotykamy się zarówno w przypadku mieszkań, jak i domów czy lokali usługowych. Nabywamy taką nieruchomość od poprzedniego właściciela – możliwa jest opcja nabycia bezpośrednio lub poprzez agencję. Mieszkania z rynku wtórnego są często tańsze, jednak często jest konieczność przeprowadzenia remontu, głównie ze względu na to, że chcemy urządzić nieruchomość po swojemu i musimy wprowadzić do wybudowanego już mieszkania kilka zmian (np. panele, kafelki, zburzenie ściany i tym podobne). Ogólnie rzecz biorąc jednak nieruchomości z rynku wtórnego są wykończone i urządzone, gotowe do zamieszkania. Niektórzy właściciele, żeby zwiększyć wartość mieszkania, zostawiają w nim część swoich mebli. Rynek wtórny obejmuje budynki wybudowane w różnym czasie, mogą to być starsze kamienic lub całkowicie nowe, dwuletnie budynki.

Wady i zalety

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie od razu przeprowadzone tak, jak chcesz, a także chcesz być pierwszym właścicielem swoje mieszkania, wybierz rynek pierwotny.

Dzięki temu wszystkie gniazdka elektryczne, przyłącza i cały układ mieszkania będzie podporządkowany Tobie. Na rynku wtórnym niestety ale mieszkanie i jego układ, w tym również układy elektryczne, jest podporządkowane poprzedniemu właścicielowi. Podobna sprawa ma się z kafelkami, panelami, kolorem ścian oraz ewentualnymi meblami. Oprócz tego rynek wtórny oferuje najnowsze budynki na daną chwilę. Jeżeli zależy Ci na mieszkaniu w nowoczesnym budownictwie, to wybierz rynek pierwotny. Oczywiście można znaleźć mieszkania w takich budynkach na rynku wtórnym, jednak poszukiwania są dużo bardziej czasochłonne. Mimo wszystko mieszkania z rynku pierwotnego mają swoje wady. Przede wszystkim nowe budynki są budowane z dala od centrum miasta. Może to być problem dla kogoś, kto pracuje w centrum i liczy się dla niego dobry dojazd, zwłaszcza w większym mieście.

Ponadto na mieszkania na rynku pierwotnym trzeba najczęściej czekać, i to kilka lat. Jeżeli nie chcesz czekać na mieszkanie i wolisz żyć w centrum miasta, postaw raczej na rynek wtórny.

Warbud - Beton Sp. z o. o. oferuje pomy do betonu Warszawa, ul. Gniewkowska 44