Odzież BHP dla pracowników magazynu

Od wielu lat w ogłoszeniach pracy bardzo często możemy znaleźć te związane z pracą w magazynie. Tak jak w wielu innych miejscach pracy, tak również w tych przestrzeniach mamy do czynienia z odpowiednią odzieżą roboczą, która to ma za zadanie zapewnić nie tylko komfort oraz wygodę, lecz również bezpieczeństwo. Sama praca w magazynie może oczywiście różnić się w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa, natomiast w wielu miejscach wygląda bardzo podobne. Na czym więc polega? Chodzi tutaj przede wszystkim o przestawianie, przenoszenie różnego rodzaju towarów, które często znajdują się na dużych wysokościach.

Nie można więc bać się wysokości, trzeba być na dodatek całkiem sprawnym i dość silnym. Niekiedy w przenoszeniu paczek może pomóc na przykład wózek widłowy, ale wiele towarów tak czy siak przenoszą pracownicy. To wszystko powoduje, że praca w magazynie jest bardzo różnorodna – wszak pracownik zajmuje się wieloma różnymi rzeczami i musi być dobrze do tego przygotowany. W tym wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa więc również sama odzież BHP – wiele zależy tutaj od tego, jak wygląda zakres prac podejmowanych w magazynie, gdyż niekiedy wystarczy po prostu fartuch oraz odpowiednie obuwie.

Dotyczy to przede wszystkim tych przestrzeni magazynowych, gdzie wykonuje się głównie nieco lżejsze prace – w takiej sytuacji fartuch będzie najwygodniejszy, gdyż nie ograniczy naszych ruchów, a do tego uchroni chociażby przed zabrudzeniem. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, czy fartuch został wykonany z tak zwanego materiału oddychającego, co z pewnością podniesie komfort pracy.

Jaka odzież BHP jest odpowiednia do pracy w magazynie?

Fartuch to oczywiście nie wszystko, gdyż bardzo ważne jest również także wybrane obuwie. Jako pracodawcy powinniśmy więc zadbać o to, aby nasi pracownicy wyposażeni byli w odpowiednią odzież BHP – dobrej jakości fartuch, a także obuwie robocze z antypoślizgową, odpowiednio grubą podeszwą.

Wszystko oczywiście po to, aby uniknąć poślizgnięcia się czy też zranienia stopy. Z reguły obuwie robocze jest wiązane do kostki – dzięki temu pracownik ma zapewnioną dodatkową ochronę kostki przy okazji wykonywania gwałtownych ruchów. A co w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze znacznie większymi magazynami, gdzie prócz lekkich prac wykonuje się również te nieco cięższe? Tutaj pracownicy powinni być wyposażeni w odzież, która będzie przede wszystkim:

  • trwała,
  • solidna,
  • wygodna,
  • z możliwością dopasowania,
  • dodatkowo wzmocniona,
  • pojemna.

Wszystkie te cechy mają ogromne znaczenie, dlatego też coraz częściej pracodawcy decydują się wyposażyć osoby pracujące w magazynie w specjalne kombinezony jednoczęściowe.

Tego typu kombinezony spełniają w zasadzie wszystkie najważniejsze cechy, jakimi powinna charakteryzować się odzież BHP. Rzeczywiście są trwałe i solidne, dzięki czemu starczają na długi czas. Kombinezony można odpowiednio dopasować, dzięki czemu każdy będzie się w nich czuł komfortowo. Bardzo przydatne są między innymi rozcięcia w nogawkach czy zatrzaski.

Jakby tego było mało, kombinezony wyposażone są również w odpowiednio wzmocnione kieszenie z klapami, by pracownicy wszystkie potrzebne do pracy narzędzia mieli zaraz przy sobie.