Bezpieczne zakupy online

Internetowa sprzedaż rozwija się w zawrotnym tempie. Codziennie niezliczona ilość produktów zamawiana jest przez klientów sklepów internetowych oraz na wszelkiego rodzaju portalach aukcyjnych lub służących do wymiany towarów pomiędzy użytkownikami. Istnieje jednak szereg niebezpieczeństw związanych z tym rodzajem zakupów, o których warto pamiętać przed zdecydowaniem się na wydanie pieniędzy.

Często jesteśmy całkowicie nieświadomi niebezpieczeństw czyhających na nas w zakamarkach internetu. Na nieuważnego nabywcę czają się przeróżnej maści oszuści, którzy tylko czekają, aby dorobić się na ludzkiej niewiedzy bądź nieuwadze. Pierwszym i najczęściej rozpoznawanym przez użytkowników, są fałszywe sklepy, które służą tylko i wyłącznie do wyłudzania pieniędzy od nabywców.

Takie „sklepy” działają w bardzo prosty sposób: towary można kupić jedynie za uiszczeniem opłaty przez przelew, a produkt nie dociera do nabywcy lub jest to zupełnie inny produkt niż oczekiwany. Kolejnym zagrożeniem są sklepy, które nie posiadają odpowiednich systemów zabezpieczających dane swoich klientów. Takich sklepów powinno się unikać, gdyż nasze krytyczne dane mogą znaleźć się w rękach oszustów, którzy wykorzystają je do swoich celów, co często może wiązać się ze sporymi przykrościami.

Najczęstszym sposobem wyłudzania poufnych danych klientów internetowych jest phishing. Polega on na nakłanianiu użytkownika na przejście na fałszywą stronę logowania albo przekazania poufnych danych. Szczególnie niebezpiecznie są fałszywe strony, które bardzo często są łudząco podobne do prawdziwych stron, ale na przykład różnią się tylko niewielkimi zmianami w adresie strony.

W ten sposób możemy bardzo szybko sami przekazać swoje dane oszustom.